Results from Community Games County Athletics Finals held in Peace Link on Saturday 8th June 2019

UNDER 10 GIRLS HURDLES

1 – Lara Corrigan TYDAVNET

2 – Clodagh Murray TYDAVNET

3 – ElaIne Cusack KILLEEVAN

UNDER 10 BOYS HURDLES

1 – Conor O’Reilly MAGHERACLOONE

2 – Shaun McKenna DONAGH

3 – Tiernan Smith CARRICKMACROSS

UNDER 12 GIRLS RELAY

1 – Tydavnet

2 – Magheracloone

3 – Monaghan Town

UNDER 12 BOYS RELAY

1 – Carrickmacross

2 – Donaghmoyne

3 – Tydavnet

UNDER 10 MIXED RELAY

1 – Carrickmacross

2 – Magheracloone

3 – Tydavnet

UNDER 8 GIRLS 60m

1 – SInead Clarke MAGHERACLOONE

2 – Catherine Meehan TYDAVNET

3 – Lua McArdle CARRICKMACROSS

UNDER 8 BOYS 60m

1 – Dean Steele KILLANNY

2 – Tadhg McCaffrey TYDAVNET

3 – Shay Corey CLONTIBRET

UNDER 8 GIRLS 80m

1 – Cayla McGinnity TYDAVNET

2 – Shannon Connolly CLONTIBRET

3 – Katie Mullen TYDAVNET

UNDER 8 BOYS 80m

1 – Joe Mallen TYDAVNET

2 – Luke McCaffrey TYDAVNET

3 – Zach McBride KILLEEVAN

UNDER 10 GIRLS 200m

1 – Eimear Clarke MAGHERACLOONE

2 – Eileanoir McCourt CARRICKMACROSS

3 – Aine Smith DONAGHMOYNE

UNDER 10 BOYS 200m

1 – Ciaran Farrelly MAGHERACLOONE

2 – Donnacha Quigley KILLEEVAN

3 – Conor Flanagan DONAGHMOYNE

UNDER 12 GIRLS 600m

1 – Maeve Smith DONAGHMOYNE

2 – Holly Walker MONAGHAN

3 – Michaela Grew TYDAVNET

UNDER 12 BOYS 600m

1 – TaDonaghg O’Brien BL

2 – Joshua Campbell MAGHERACLOONE

3 – Mark Connolly TYDAVNET

UNDER 10 GIRLS 100m

1 – Teagan Dolan CARRICKMACROSS

2 – Tara Laverty CASTLEBLAYNEY

3 – Cassie McGinnity TYDAVNET

UNDER 10 BOYS 100m

1 – Conal Cosgrave CLONES

2 – Luke Cosgrave MAGHERACLOONE

3 – Kyle SmiTyholland TYDAVNET

UNDER 12 GIRLS 100m

1 – Trea McKenna TYDAVNET

2 – Mia Mallen TYDAVNET

3 – Ciara McCahey CARRICKMACROSS

UNDER 12 BOYS 100m

1 – Eoghan McCaul TYHOLLAND

2 – Aaron Laverty CASTLEBLAYNEY

3 – Denis Meegan INNISKEEN

UNDER 14 BOYS 100m

1 – Jamie Laverty CASTLEBLAYNEY

2 – Tommy Mallen TYDAVNET

3 – Sean O Connell TYHOLLAND

UNDER 14 GIRLS 100m

1 – Amy Jo Kierans KILLEEVAN

2 – Katie Glynn TCT

3 – Leah Keenan TYDAVNET

UNDER 14 GIRLS 800m

1 – Hazel Hughes CASTLEBLAYNEY

2 – Ferne Duffy BAWN LATTON

3 – Edel Murphy DONAGHMOYNE

UNDER 14 BOYS 800m

1 – Caolan McKenna TYHOLLAND

2 – Harry Murphy TYDAVNET

3 – John Hanley MONAGHAN

UNDER 16 BOYS 200m

1 – Conor Maher CARRICKMACROSS

UNDER 16 GIRLS 1500m

1 – Yasmin O Leary KILLEEVAN

UNDER 14 GIRLS HURDLES

1 – Aimee Lynch KILLEEVAN

2 – Abbie Lynch DONAGHMOYNE

3 – Tara Shannon MAGHERACLOONE

UNDER 14 BOYS HURDLES

1 – Odhran Smith DONAGHMOYNE

2 – Thomas O’Hanlon Geary TYHOLLAND

UNDER 13 MIXED RELAY

1 – Donaghmoyne

2 – Tyholland

3 – Bawn Latton

UNDER 14 GIRLS RELAY

1 – Killeevan

2 – Tydavnet

3 – Monaghan Town

UNDER 14 BOYS RELAY

1 – Truagh

2 – Tydavnet

3 – Clontibret

UNDER 12 GIRLS BALL THROW

1 – Niamh Smith MAGHERACLOONE

2 – Aoibhe Lynch KILLEEVAN

3 – Niamh McKenna DONAGH

UNDER 12 BOYS BALL THROW

1 – Cathal McCarey TYHOLLAND

2 – Morgan Howell KILLEEVAN

3 – Gustavs Gailums CARRICKMACROSS

UNDER 12 BOYS LONG PUCK

1 – Oran Farrelly CARRICKMACROSS

2 – Callum Sherry MONAGHAN

3 – Shane Connolly CLONTIBRET

UNDER 14 GIRLS LONG PUCK

1 – Shauna Quigley INNISKEEN

2 – Shannon Boylan TYDAVNET

UNDER 14 GIRLS JAVELIN

1 – Leah Murphy KILLEEVAN

2 – Ella Connolly MONAGHAN

3 – Ella Connolly DONAGH

UNDER 14 BOYS JAVELIN

1 – John Keyes TYDAVNET

UNDER 14 GIRLS SHOT PUTT

1 – Rebecca Murphy KILLEEVAN

2 – Kelly McKenna DONAGH

UNDER 14 BOYS SHOT PUTT

1 – Cian McKenna TYHOLLAND

2 – Patrick Laverty CASTLEBLAYNEY

UNDER 14 GIRLS LONG JUMP

1 – Daisy Walker MONAGHAN

2 – Sorcha Donnelly CARRICKMACROSS

3 – Isabelle McDonnell KILLEEVAN

UNDER 14 BOYS LONG JUMP

1 – Gareth Gainford MAGHERACLOONE

2 – Padraig Boyle CARRICKMACROSS

3 – Stephen Hamill CLONTIBRET

UNDER 16 BOYS DISCUS

1 – Charlie Laverty CASTLEBLAYNEY

2 – Fiachra ORoideain DONAGHMOYNE